קיבוץ מעלה החמישה, מיקוד 90835 טלפון: 0527771786 פקס: 03-6951464 אי-מייל:  Horim.angelman@gmail.com 

תסמונת אנגלמן – עדכון מהנעשה ברחבי העולם

סיכומים והתרשמויות מכנס האנגלמן של FAST בשיקגו ומסבב פגישות ב UNC
פגישה עם אד וויבר ורבקה בורדין
ההצהרה לגבי ניסוי המינוציקלין היא שיש כבר עכשיו תוצאות של 12 הילדים הראשונים. אם 12 הילדים הבאים יציגו תוצאות דומות תהיה המלצה להמשיך לשלב הבא.
השלב הבא יהיה סוג של פייז 1 מורחב ויכלול קרוס-אובר.
בשלב הבא של הניסוי אין כוונה של וויבר ושל FAST לקחת חלק בהובלת הניסוי, אבל הם כן ימליצו למי שממשיך , להרחיב את מספר המשתתפים, להרחיב את הגאוגרפיה, ולהרחיב את קבוצות הגילאים.
אני מתרשם שהסיבה שהם לא מתכוונים להמשיך להוביל את המינוציקלין היא שהם חשים שהם הביאו את הנושא הזה לרמה כזו שאחרים גם בארה"ב וגם בעולם יכולים להמשיך ולהרחיב את הניסויים. וזה יאפשר ל FAST  להתמקד ביוזמות חדשות כגון יוזמת ה FIRE שארחיב עליה בהמשך.
לגבי שיתוף פעולה עם ניסוי בארץ, יש רצון עמוק וכנה לשתף פעולה וההצהרה של וויבר היא שאם אנחנו בארץ נגיע למצב שאנו מסוגלים להרים ניסוי קליני, מבחינת מימון ומבחינת מספר משתתפים ומבחינת אישורים ויכולת לבצע ולבדוק, אז הוא ייתן לנו כל מה שנבקש ממנו מבחינת פרוטוקולים, מינונים, ידע, ייעוץ וכו'. הסיבה היחידה שעכשיו הוא לא רוצה לפתוח את הקלפים האלו היא שהניסוי טרם הסתיים. אני מתרשם שבהחלט יש לו רצון לעזור לנו בכל דרך שהוא יוכל.
לגבי מועד סיום הניסוי הנוכחי ופרסום התוצאות הוא מדבר על חודש מרץ 2013. באותו חודש יש אירוע מדעי באוסטרליה והוא מקווה להגיע לאותו אירוע עם הצהרה סופית.
RDCRN היא גוף שמקבל תרומות מהממשל האמריקאי כדי לתמוך המחקרים קליניים למחלות נדירות. יש להם מרכזים בכל רחבי ארצות הברית ויש להם יכולת וידע להרחיב ניסויים קליניים. ככל הנראה הם הביעו נכונות לקחת את מחקר המינוציקלין קדימה בתנאי שיהיו תוצאות טובות. ככל הנראה הם כבר יודעים שהתוצאות טובות והתחילו לייצר פרוטוקולים לשלב הבא.
לגבי תופעות לוואי שליליות שנצפו בניסוי עד כה מדובר על שתי תופעות:
1. סימנים כחולים דמויי חבלות שמופיעים על הידיים.
2. בשני מקרים דיווחו על עייפות מוגברת של הילדים.
ההערכה היא שתופעות הלוואי הללו הן תוצאה של מינון גבוה.
לגבי ההבנות של מנגנון הפעולה של התרופה וויבר אומר שהם עדיין בתהליך הלמידה ושיש לתרופה השפעה בשני מישורים: הפעולה הביוכימית, והגברת יצירת קשרים במוח.
לגבי פעילות בינלאומית בנושא מינוציקלין, הוא אומר שלפי ידיעתו יש מקומות נוספים באירופה שמעוניינים להרים ניסויים קליניים, הוא דיבר על ספרד באופן ספציפי.
ישנו נסיון לייצר התארגנות אנגלמן בינלאומית כאשר הכוונה היא לא להקים ארגון גג אחד, אלא לייצר מצב של שיתוף פעולה בין כל הגורמים במדינות הפעילות. המדינות שמסתמנות כמובילות הן הולנד, גרמניה, ספרד, איטליה ואירלנד. יצרתי קשר עם הנציגה האירית שהייתה בשיקגו.
ישנה התארגנות לייצר יום מודעות בינלאומי לאנגלמן ב 15.2 כאשר שוב, כל מדינה תחליט מה היא יכולה לעשות במסגרת שלה וכולם יעשו זאת באותו יום.
פגישה עם סגנית יו"ר ה FAST ועם גייסת הכספים
יש כמה מרכזים של אנגלמן בארצות הברית. שרון תשלח לי מידע עליהם.
ערב התרמה
פגשתי משפחה עם ילדה בת 7 שהשתתפה במחקר המינוציקלין. אפשר לנסות לדבר איתם לגבי המינונים שהשתמשו בהם, אבל כמובן שיותר טוב לקבל את המינונים מוויבר כשהוא יסיים את המחקר שלו. בכל מקרה ההורים אומרים שללא ספק יש השפעה חיובית בזמן מתן התרופה, ויש ירידה בהשפעה כשמפסיקים את מתן התרופה.
פגישה עם הנציגה האירית
צריך לכתוב לה במייל ולקבל ממנה קשרים נוספים באירופה. יש התארגנות שתוכננה באוקטובר ברוטרדם לגבי יצירת מיפוי של כל הארגונים הפעילים בעולם כולל הרצונות והיכולות של כל אחד מהארגונים. יש נסיון להפגיש את כולם בעוד כחצי שנה. אנחנו צריכים לראות איך אנחנו נכנסים לשם.

סמינר מדעי ויוזמת ה FIRE
הוצג הפרוייקט הנוכחי של FAST שנקרא FIRE והוא כולל שיתוף פעולה בין 4 חוקרים מובילים בארה"ב שכולם הפנו את מירב המשאבים שלהם לנושא האנגלמן:
1. Dr. Ed Weeber, USF – synapses learning and memory. Working mainly with adult AS mice. Focusing on the brain connection.
2. David Segal, UCDAVIS, CA – Artificial transcription factors, Animal modeling
djsegal@ucdavis.edu
3. Anne Anderson – Epilepsy, seizures, EEG analysis. Can perform EEG to a mouse model.
4. Scot Dindot, Texas A&M University – Genetics, Genomics, Drug Discovery.
sdindot@cvm.tamu.edu
כאמור ארבעתם אמורים לשתף בינהם פעולה ומידע במטרה למצוא תרופה לאנגלמן. הכיוון המרכזי לפי הבנתי הוא להפעיל את האלל האבהי, אבל לא באמצעות כימותרפיה אלא לנסות ולמצוא חומרים אחרים שמשפיעים.
להלן מספר פרטים נוספים לגבי מה שאמרו חלק מהחוקרים לגבי עבודתם הנוכחית:

Segal:
Develop proteins that can turn on and off genes. Re-grogram the proteins to connect to the DNA at the point of interest. Not targeting drugs. Target particular genes that involve AS. we need to get the protein into the body into the cells and into the brain. Working to un-silence the paternal allele.
Also trying to create a rat model instead of a mouse model since the rat is more advanced. Applying this newest technology into AS research. Might help with the verbal issue since the rat brain is more complicated.
Also using cutting edge tech on the field of human tissues being removed and put into a Petri dish, so these cells can function as a human model, using AS patients and their tissues.
Dindot:
Understand the turn off mechanism. The knowledge about this gene is little.
Unbiased approach to use drugs to awaken the paternal using FDA approved drugs.

פרט נוסף שראוי להזכירו הוא שיש בסיס לשיתוף פעולה בין קבוצת החוקרים הזו לבין המחקר של בן פילפוט. השם שלו הוזכר פעמים רבות במהלך הדיון. כמו כן העכברים שהוא משתמש בהם מיוצרים במעבדה של סקוט דינדו, וכן בשיחות האישיות עם החוקרים הם הזכירו את שמו של פילפוט כמכר ותיק וקולגה מן השורה.

פגישות ב UNC עם בן פילפוט צוות המחקר, צוות מרפאת האנגלמן, ויו"ר ASF
צוות המחקר של פילפוט מונה כ 16 עובדים. מתוכם 14 עובדים בממוקד על אנגלמן. כיווני העבודה הינם למידת העקרונות הבסיסיים של התסמונת, חיפוש תרופה, הבנת מנגנוני הפעלה והשתקה של הגן UBE3A, בחינת מודל העכבר והתאמתו לבני אדם עם אנגלמן (למשל נעשית כרגע עבודה להשוואת בעיות שינה של העכברים לאלו שיש לבני האדם).

צוות מחקר נוסף ב UNC בראשותו של מארק זילכה פועל בשיתוף עם הצוות של פילפוט וחוקר אנגלמן מזווית יותר גנטית
נכון ללפני שנה החומרים הפעילים ביותר שנמצאו הם topotecan  ו irinotecan. Topotecan נמצא נכון לעכשיו בניסוי קליני שלב 2 לטיפול בסרטן בבני אדם בהזרקה לעמוד השדרה.
במחקר של פילפוט משתמשים בריכוזים נמוכים, ועדיין הבחינו כי הזרקה במשך שבועיים לעמוד השדרה מתבטאת באופן חיובי של הפעלת הגן גם אחרי 52 שבועות. לעומת זו בתאים אחרים שאינם בעמוד השדרה ההשפעה אינה כה ארוכה.
בשנה החולפת נמצאו חומרים נוספים שמשפיעים על הגן אף יותר משני החומרים שהוזכרו. עדיין מדובר בקבוצת ה topoizomeraz. חלק מהחומרים האלו אינם מאושרים עדיין ע"י ה FDA אולם הם נמצאים בשלב 2 של ניסוי קליני בבני אדם לטיפול בסרטן, כך שאנו יודעים שאת השלב של הרעילות לבני אדם הם עברו.
בנוסף ממשיכים לבצע סינון בלתי מוטה של רכיבים נוספים ומחפשים את השפעתם.
לגבי מדידת תוצאות התנהגותיות בעכברים. פילפוט חש כי אין עדיין כמות מספיקה של חומר שחודרת למוח באופן ראוי, כלומר הוא מנסה לייצר מצב שבו עקב הזרקה לעמוד השדרה תתקבל תגובה חזקה במוח. כשיגיע לשלב הזה הוא יעבור למדידת תוצאות התנהגותיות בעכברים.
עם זאת, ישנה עבודה שמתבצעת בהולנד ע"י חוקר בשם Ype Elgersma ברוטרדם. הוא עובד עם עכברים שמהונדסים גנטית כך שהגן האבהי שלהם פעיל. והוא בוחן את ההתנהגות של העכברים הללו. ככל הנראה הוא הצליח להראות שלעכברים אלו התנהגות משופרת לעומת עכברי אנגלמן (אני צריך לברר עוד על המחקר שלו ולראות איפה הוא עומד).
y.elgresma@erasmusmc.nl
בנוסף ישנה עבודה שמתבצעת ע"י Dr. Stormy Chaberline באוניברסיטת קונטיקט. היא משתמשת ברקמות בני אדם שמאובחנים במחלות גנטיות שקשורות בהכתמה, בין השאר אנגלמן ו PW. ככל הנראה היא הצליחה להראות שרקמות של חולי אנגלמן שטופלו ב topotecan מראות תוצאות חיוביות
עבודה נוספת שמתבצעת ב Baylor ע"י Art Bodet, בנסיון לכוון לסתירה של האנטיסנס, בדרך שאינה שימוש בטופואיזומרים. החסרון בכיוון זה הוא שיש בעיה עם ההולכה למוח. היתרון הוא שזה יכול להיות הרבה יותר ספציפי.
במחקר זה יש שיתוף פעולה של חברת תרופות Isis Pharmaceuticals.


אנשי קשר נוספים

Betty Willemsen, Nina Foundation – betty@nina-foundation.org
Bernard – Germany AS Association (ask for specific contact)
Thomaso – Italian AS , ORSA (ask for specific contact)
Yves Pommier – NIH, indenosoguinoline derivatives.
Mark Chusman
David_sensenich@yahoo.com משפחה לילדה בת 7 שהשתתפה במינוציקלין
Vitaliy – vsoloveychik@yahoo.com משפחה עם חברים בישראל
Sharon – sclaridge@aol.com      חברת דירקטוריון בפאסט, עו"ד מקושרת ל NIH
Meagan – e.meagan@cureangelman.org.au – FAST Australia
Helen – h.heussler@mater.org.au – Fast Au Chief Scientific advisor
Deborah – dguaglia@comcast.net – FAST Chief Financial Officer